En liten uppföljning av hur det blev ekonomiskt under maj månad. (26 april - 25 maj)
 
Jag handlar hela tiden och i olika mataffärer. Jag har inga kundkort i någon mataffär. Under maj handlade jag tydlingen nästan 40 gånger, det låter jättemycket men jag orkar inte räkna om men eftersom jag handlat t.ex kläder så var jag i flera affärer samma dag. 
 
Jag handlade totalt för 7 926 kr av detta var 1 261 kr mat. Denna månaden tillkom en oplanerd kostnad för sponsring på 2 500 kr samt apoteksvaror som behövde fyllas på, för att slippa fler poster att hålla reda på så inkluderade jag dom kostnaderna i  hygien som är hygien både för hemmet och personen. Minst 400 kr lades på apoteksvaror. 
 
Förra månadens 34 kr på onyttigt dubblades många gånger om denna månaden, det är blandat med spontana onödiga, det är synd om mig choklad till planerade inköp av glass som varit lite dyrare. När Netto sålde Guteglass så kunde jag inte låta bli att prova den och den kostade nästan 60 kr så det är inte underligt att kostnaderna ökade. 
 
Matkostnaden i april låg på 1200 kr och i maj blev det 1261 kr. Så bra att jag kunde spara in 577 kr genom att planera var jag handlade. 
 
Klädkontot landade på 900 kr efter att jag köpt byxor, tröja och skor. På skorna var det 200 kr rabatt vilket alltid är trevligt. Jag köpte också ett sommartäcke, täcket som jag har sedan innan är också ett sommartäcke men det gäller nog bara om man bor på betydligt kallare breddgrader. Jag tyckte att det var dags att byta ut ett gammal överkast från tonåren som har fått fungera som sommartäckte tidigare. 
 
Förra året vann jag ju 2000 kr och efter diverse inköp så hade jag 1 1000 kr kvar i april. Nu i maj så hade jag turen att vinna ytterligare 1000 kr så nu står det kontot på 2 100 kr men jag har ännu inga planer på vad jag ska köpa. 
 
Så vad kan man vänta sig i juni? Bra fråga, det kan bli hotell och resor men det kan lika bra inte bli det. Jag börjar också på min ledighet och då kan ju allt hända ;) 
 

Maj - uppföljning

#ekonomi Kommentera
En liten uppföljning av hur det blev ekonomiskt under maj månad. (26 april - 25 maj)
 
Jag handlar hela tiden och i olika mataffärer. Jag har inga kundkort i någon mataffär. Under maj handlade jag tydlingen nästan 40 gånger, det låter jättemycket men jag orkar inte räkna om men eftersom jag handlat t.ex kläder så var jag i flera affärer samma dag. 
 
Jag handlade totalt för 7 926 kr av detta var 1 261 kr mat. Denna månaden tillkom en oplanerd kostnad för sponsring på 2 500 kr samt apoteksvaror som behövde fyllas på, för att slippa fler poster att hålla reda på så inkluderade jag dom kostnaderna i  hygien som är hygien både för hemmet och personen. Minst 400 kr lades på apoteksvaror. 
 
Förra månadens 34 kr på onyttigt dubblades många gånger om denna månaden, det är blandat med spontana onödiga, det är synd om mig choklad till planerade inköp av glass som varit lite dyrare. När Netto sålde Guteglass så kunde jag inte låta bli att prova den och den kostade nästan 60 kr så det är inte underligt att kostnaderna ökade. 
 
Matkostnaden i april låg på 1200 kr och i maj blev det 1261 kr. Så bra att jag kunde spara in 577 kr genom att planera var jag handlade. 
 
Klädkontot landade på 900 kr efter att jag köpt byxor, tröja och skor. På skorna var det 200 kr rabatt vilket alltid är trevligt. Jag köpte också ett sommartäcke, täcket som jag har sedan innan är också ett sommartäcke men det gäller nog bara om man bor på betydligt kallare breddgrader. Jag tyckte att det var dags att byta ut ett gammal överkast från tonåren som har fått fungera som sommartäckte tidigare. 
 
Förra året vann jag ju 2000 kr och efter diverse inköp så hade jag 1 1000 kr kvar i april. Nu i maj så hade jag turen att vinna ytterligare 1000 kr så nu står det kontot på 2 100 kr men jag har ännu inga planer på vad jag ska köpa. 
 
Så vad kan man vänta sig i juni? Bra fråga, det kan bli hotell och resor men det kan lika bra inte bli det. Jag börjar också på min ledighet och då kan ju allt hända ;) 
 
 
En gång hade jag en vision om att laga mat från gamla kokböcker, kan ju säga att det har aldrig hänt och det kommer aldrig att hända heller eftersom kokböckerna har rensats ut. Jag hittade också ett lock till ett stekjärn som jag inte längre äger, ett stänkskydd för när man steker som var sönder och en apelsinpress som jag hoppas kunna sälja. 
 
Några kokböcker som förhoppningsvis kan säljas åkte också ut, det är inte mycket värde i böcker inte.... tillsammans med saker som man använder tillbakning från ett annat skåp. Jag slog samman engångsbestick och muggar i en papplåda och fick plötsligt en tom bestickslåda. När hände det senast? 
 
 
Efter utrensningen.. 
 
 
Här har vi ett annat skåp innan utrensningen.... 
 
Den stora glasburken med formar har tömts och de formar som jag kände att jag ville behålla hamnade i en låda tillsammans med andra saker man kan använda när man bakar. Det känns inte så troligt att jag kommer att ta mig igenom alla de där formarna innan de vittrar sönder. Jag fick ett inslag av galenskap när det började komma lite roligare formar och köpte nästan allt som jag kom över, det hade jag inte behövt. 
 
Men nu har jag lärt mig den läxan och är numera mycket mer försiktig när det kommer till att köpa på mig saker som kan vara bra att ha framöver. 
 
Jag tog mig också upp till översta hyllan i skafferiet där ingen har varit förutom spindlarna de senaste fem åren eller så. Hittade massor som gick till återvinningen, framförallt glasburkar och plastspannar som det varit yoghurt i. Saker som jag hade ett behov av men inte har längre. 

Vad döljer sig i skåpen?

#rensa ut Kommentera
 
En gång hade jag en vision om att laga mat från gamla kokböcker, kan ju säga att det har aldrig hänt och det kommer aldrig att hända heller eftersom kokböckerna har rensats ut. Jag hittade också ett lock till ett stekjärn som jag inte längre äger, ett stänkskydd för när man steker som var sönder och en apelsinpress som jag hoppas kunna sälja. 
 
Några kokböcker som förhoppningsvis kan säljas åkte också ut, det är inte mycket värde i böcker inte.... tillsammans med saker som man använder tillbakning från ett annat skåp. Jag slog samman engångsbestick och muggar i en papplåda och fick plötsligt en tom bestickslåda. När hände det senast? 
 
 
Efter utrensningen.. 
 
 
Här har vi ett annat skåp innan utrensningen.... 
 
Den stora glasburken med formar har tömts och de formar som jag kände att jag ville behålla hamnade i en låda tillsammans med andra saker man kan använda när man bakar. Det känns inte så troligt att jag kommer att ta mig igenom alla de där formarna innan de vittrar sönder. Jag fick ett inslag av galenskap när det började komma lite roligare formar och köpte nästan allt som jag kom över, det hade jag inte behövt. 
 
Men nu har jag lärt mig den läxan och är numera mycket mer försiktig när det kommer till att köpa på mig saker som kan vara bra att ha framöver. 
 
Jag tog mig också upp till översta hyllan i skafferiet där ingen har varit förutom spindlarna de senaste fem åren eller så. Hittade massor som gick till återvinningen, framförallt glasburkar och plastspannar som det varit yoghurt i. Saker som jag hade ett behov av men inte har längre. 
 
EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor. 

Chokladbollens dag

#ekonomi Kommentera
 
EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor.