En liten uppföljning av hur det blev ekonomiskt under maj månad. (26 april - 25 maj)
 
Jag handlar hela tiden och i olika mataffärer. Jag har inga kundkort i någon mataffär. Under maj handlade jag tydlingen nästan 40 gånger, det låter jättemycket men jag orkar inte räkna om men eftersom jag handlat t.ex kläder så var jag i flera affärer samma dag. 
 
Jag handlade totalt för 7 926 kr av detta var 1 261 kr mat. Denna månaden tillkom en oplanerd kostnad för sponsring på 2 500 kr samt apoteksvaror som behövde fyllas på, för att slippa fler poster att hålla reda på så inkluderade jag dom kostnaderna i  hygien som är hygien både för hemmet och personen. Minst 400 kr lades på apoteksvaror. 
 
Förra månadens 34 kr på onyttigt dubblades många gånger om denna månaden, det är blandat med spontana onödiga, det är synd om mig choklad till planerade inköp av glass som varit lite dyrare. När Netto sålde Guteglass så kunde jag inte låta bli att prova den och den kostade nästan 60 kr så det är inte underligt att kostnaderna ökade. 
 
Matkostnaden i april låg på 1200 kr och i maj blev det 1261 kr. Så bra att jag kunde spara in 577 kr genom att planera var jag handlade. 
 
Klädkontot landade på 900 kr efter att jag köpt byxor, tröja och skor. På skorna var det 200 kr rabatt vilket alltid är trevligt. Jag köpte också ett sommartäcke, täcket som jag har sedan innan är också ett sommartäcke men det gäller nog bara om man bor på betydligt kallare breddgrader. Jag tyckte att det var dags att byta ut ett gammal överkast från tonåren som har fått fungera som sommartäckte tidigare. 
 
Förra året vann jag ju 2000 kr och efter diverse inköp så hade jag 1 1000 kr kvar i april. Nu i maj så hade jag turen att vinna ytterligare 1000 kr så nu står det kontot på 2 100 kr men jag har ännu inga planer på vad jag ska köpa. 
 
Så vad kan man vänta sig i juni? Bra fråga, det kan bli hotell och resor men det kan lika bra inte bli det. Jag börjar också på min ledighet och då kan ju allt hända ;) 
 

Maj - uppföljning

#ekonomi Kommentera
En liten uppföljning av hur det blev ekonomiskt under maj månad. (26 april - 25 maj)
 
Jag handlar hela tiden och i olika mataffärer. Jag har inga kundkort i någon mataffär. Under maj handlade jag tydlingen nästan 40 gånger, det låter jättemycket men jag orkar inte räkna om men eftersom jag handlat t.ex kläder så var jag i flera affärer samma dag. 
 
Jag handlade totalt för 7 926 kr av detta var 1 261 kr mat. Denna månaden tillkom en oplanerd kostnad för sponsring på 2 500 kr samt apoteksvaror som behövde fyllas på, för att slippa fler poster att hålla reda på så inkluderade jag dom kostnaderna i  hygien som är hygien både för hemmet och personen. Minst 400 kr lades på apoteksvaror. 
 
Förra månadens 34 kr på onyttigt dubblades många gånger om denna månaden, det är blandat med spontana onödiga, det är synd om mig choklad till planerade inköp av glass som varit lite dyrare. När Netto sålde Guteglass så kunde jag inte låta bli att prova den och den kostade nästan 60 kr så det är inte underligt att kostnaderna ökade. 
 
Matkostnaden i april låg på 1200 kr och i maj blev det 1261 kr. Så bra att jag kunde spara in 577 kr genom att planera var jag handlade. 
 
Klädkontot landade på 900 kr efter att jag köpt byxor, tröja och skor. På skorna var det 200 kr rabatt vilket alltid är trevligt. Jag köpte också ett sommartäcke, täcket som jag har sedan innan är också ett sommartäcke men det gäller nog bara om man bor på betydligt kallare breddgrader. Jag tyckte att det var dags att byta ut ett gammal överkast från tonåren som har fått fungera som sommartäckte tidigare. 
 
Förra året vann jag ju 2000 kr och efter diverse inköp så hade jag 1 1000 kr kvar i april. Nu i maj så hade jag turen att vinna ytterligare 1000 kr så nu står det kontot på 2 100 kr men jag har ännu inga planer på vad jag ska köpa. 
 
Så vad kan man vänta sig i juni? Bra fråga, det kan bli hotell och resor men det kan lika bra inte bli det. Jag börjar också på min ledighet och då kan ju allt hända ;) 
 
 
EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor. 

Chokladbollens dag

#ekonomi Kommentera
 
EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor. 
Jag har tidigare skrivit om det här med pant och en pant som inte är så vanlig än är pant på plastpåsar. I dagarna kom nyheten att tre livsmedelsbutiker i Malmö inför pant på sina plastpåsar. 
 
Flaskor och burkar är ju troligen det som de flesta pantar, glöm inte att kolla saftflaskorna för allt fler saftflaskor går att panta. Själv var jag och pantade skrivarpatroner på Clas Ohlson, de betalar tio kronor per patron om man är medlem. Utmärkt tycker jag eftersom det är mycket enklare för mig att ta mig till deras butik än att ta mig till återvinningscentral. Dessutom är det ju bra för miljön. 
 
Jag passade också på att panta burkar och flaskor så totalt fick jag in 1200 kr och då hade jag inte köpt varken patroner eller flaskor själv. Ren vinst alltså och det är ju alltid trevligt! 

Panta

#ekonomi Kommentera
Jag har tidigare skrivit om det här med pant och en pant som inte är så vanlig än är pant på plastpåsar. I dagarna kom nyheten att tre livsmedelsbutiker i Malmö inför pant på sina plastpåsar. 
 
Flaskor och burkar är ju troligen det som de flesta pantar, glöm inte att kolla saftflaskorna för allt fler saftflaskor går att panta. Själv var jag och pantade skrivarpatroner på Clas Ohlson, de betalar tio kronor per patron om man är medlem. Utmärkt tycker jag eftersom det är mycket enklare för mig att ta mig till deras butik än att ta mig till återvinningscentral. Dessutom är det ju bra för miljön. 
 
Jag passade också på att panta burkar och flaskor så totalt fick jag in 1200 kr och då hade jag inte köpt varken patroner eller flaskor själv. Ren vinst alltså och det är ju alltid trevligt!