EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor. 

Chokladbollens dag

#ekonomi Kommentera
 
EN chokladboll  för 22 kr! 
 
Min spontana tanke var förståss, *svärord* det där var dyrt. Jag skulle kunna göra väldigt många chokladbollar för 22 kr, tror jag.... 
 
Om vi ponerar att jag inte har några av ingredienserna hemma så måste jag köpa smör, socker, vaniljsocker, kakao, havregryn, (kaffe) och pärlsocker. Jag förutsätter då att jag köper allt i samma affär och inte letar efter billiga priser, det skulle då kosta mig ungefär 100 kr och då tog jag inte med kaffet och köpte de billiga alternativen. 
 
Vi får då fundera vidare över när  kommer jag att använt upp allt jag köpt, hur mycket pärlsocker använder jag tex? Ja, det är inte mycket så det skulle bli stående i flera år bara för att jag vill äta en chokladboll. 
 
I nästa funderingen kommer vi nämligen till antalet, hur mycket av ingredienserna behöver jag för att göra EN chokladboll? Går det ens att bara göra en? Skulle jag göra en hel sats så kommer det ju i ett annat ljus men så många chokladbollar kan jag inte äta. 
 
Nu hade jag haft de flesta produkterna hemma och de har stått där i all evighet. Så nog hade jag kunnat göra en väldigt stor chokladboll för 22 kr tänker jag. Men vi får inte heller glömma att jag inte behövde blanda ingredienser, rulla bollar och diska. Hade jag dessutom behövt köpa alla ingredienser nu så slapp jag lägga tid på att handla, stå i kö och ta mig från och till butiken. Nu tog det fem minuter att titta inom när jag ändå hade vägarna förbi. 
 
Om vi då tar ett annat perspektiv och inte tittar på min ekonomi utan på vad ett inköp av en chokladboll resulterar i så får vi fram tex. att det stöttade centrumhandeln, speciellt conditoriet som jag besökte, de har personal som ska få lön, de har leverantörer som kommer med havregryn, kakao osv, de ska städa sina lokaler vilket innebär att de köper rengöringsprodukter, företagen som leverar såväl havregryn och tvål har sin personal och det finns också personal på fabriken där de tillverkas osv osv. 
 
Conditoriet är dessutom en mötesplats, ett ställe för mänsklig interaktion, ett ställe med personlig service och det här med service känns som något utdöende precis som interaktionen. Numera handlar det om att klara sig själv, scanna varor, låna böcker osv. 
 
 
Så jag tror att jag sväljer konstnaden och försöker se det i ett större sammanhang och inte bara i kronor. 
 
 
Att äta en hel liter yoghurt finner jag lite övermäktigt så därför har jag börjat frysa in resterna som glassar. Nu senast var yoghurten till halva priset eftersom det var kort datum.
 
#räddaMaten
 

Yoghurtglass

#räddaMaten Kommentera
 
 
Att äta en hel liter yoghurt finner jag lite övermäktigt så därför har jag börjat frysa in resterna som glassar. Nu senast var yoghurten till halva priset eftersom det var kort datum.
 
#räddaMaten
 
 
Det sista av matlagningsgrädden, riven morot, lök, svamp och korv. Jag hittar ofta korv i lådorna med varor som börjar närma sig sista datum, nu ska jag bara lära mig att inte köpa den. Jag gillar ju inte ens korv egentligen men så tänker jag att om ingen köper maten som är nära utgångsdatum så kommer affärerna att slänga den istället och det är ju inte bra.... 
 
#räddaMaten 
 

Korvgryta

#räddaMaten Kommentera
 
Det sista av matlagningsgrädden, riven morot, lök, svamp och korv. Jag hittar ofta korv i lådorna med varor som börjar närma sig sista datum, nu ska jag bara lära mig att inte köpa den. Jag gillar ju inte ens korv egentligen men så tänker jag att om ingen köper maten som är nära utgångsdatum så kommer affärerna att slänga den istället och det är ju inte bra.... 
 
#räddaMaten